Czyszczenie chemiczne to jedna z najważniejszych usług oferowanych przez profesjonalne pralnie. W dobie nowoczesnych pralek automatycznych coraz mniej jest rzeczy, jakich nie możemy wyczyścić w domu. Nadal jednak garnitury, płaszcze czy wyroby skórzane wymagają czyszczenia chemicznego bez użycia wody. Warto jednak pamiętać, że pod ta samą nazwą dwadzieścia lat temu i dziś kryją się zupełnie inne technologie i metody działania. Jak wygląda nowoczesne czyszczenie chemiczne i co się zmieniło?
Problem z czyszczeniem chemicznym
Tradycyjne czyszczenie chemiczne odzieży było bardzo obciążające nie tylko dla środowiska, ale wiązało się też ze szkodliwymi warunkami pracy dla personelu. Wszystko przez trujące opary, które były skutkiem używania silnie działających rozpuszczalników usuwających zanieczyszczenia. Ten problem udało się jednak rozwiązać. Jak? Eksperci marki Sovrana będącej liderem profesjonalnych usług pralniczych rekomendują używanie nowoczesnego sprzętu oraz detergentów nowej generacji.
Jak wygląda nowoczesne czyszczenie chemiczne?
Podstawą w nowoczesnej pralni są innowacyjne agregaty do czyszczenia chemicznego, które praktycznie do zera eliminują problem niebezpiecznych i szkodliwych oparów. Wszystko dzięki temu, że ich działanie opiera się na zasadzie obiegu zamkniętego, więc uboczne produkty czyszczenia pozostają w agregacie. Są tam podawane skraplaniu i w postaci płynnej magazynowane – następnie można je sprawnie usunąć i oddać do utylizacji do punktu odbioru odpadów niebezpiecznych. Takie
agregaty sprawiają, że czyszczenie chemiczne jest bezpieczniejsze zarówno dla środowiska, jak i dla pracowników pralni.
Kolejna sprawa to kolejne generacje rozpuszczalników i detergentów do czyszczenia. Coraz częściej stosuje się na przykład technologię GreenEarth, która bazuje na rozpuszczalniku wykonanym z piasku lub krzemionki – delikatnym i biodegradowalnym. Dzięki temu czyszczenie chemiczne może być ekologiczne. Technologia ta jest też bardzo delikatna dla ubrań, dzięki czemu znakomicie sprawdza się przy czyszczeniu na przykład jedwabiu i kaszmiru, a także odzieży zdobionej koralikami czy koronkami, tak jak suknie ślubne.
Warto przy tym wspomnieć, że nowoczesne agregaty i rozpuszczalniki są nie tylko ekologiczne, ale też coraz skuteczniejsze, co z punktu widzenia właściciela pralni jest czynnikiem kluczowym. Pełen proces czyszczenia i suszenia odzieży w nowoczesnej pralni chemicznej trwa około sześćdziesięciu minut, a dostępny duży wybór programów sprawia, że możemy dobrać parametry czyszczenia tak, by idealnie dopasować je do rodzaju czyszczonych wyrobów oraz typu zabrudzeń, co dodatkowo podwyższa skuteczność całego procesu.
Czyszczenie chemiczne – coraz bezpieczniejsze dla środowiska