W przypadku niektórych rodzajów odzieży tradycyjne pranie z użyciem wody i środków piorących nie jest zalecane. Dotyczy to między innymi ubrań zawierających elementy wykonane z puchu oraz odzieży wykonanej ze skóry (również tzw. ekologicznej). Alternatywą jest czyszczenie chemiczne, w którym zamiast wody stosowane są specjalne rozpuszczalniki. W tym momencie pojawi się pewnie pytanie, czy takie środki są bezpieczne dla środowiska naturalnego. Jak przebiega proces prania chemicznego i czy używane w nim substancje nie stanowią zagrożenia dla planety? Odpowiedź na te pytania zawarliśmy w poniższym artykule.
Nowoczesne pralnie chemiczne wyposażone są w specjalistyczne, hermetyczne agregaty umożliwiające usuwanie zabrudzeń z odzieży bez użycia wody. W takich urządzeniach zamiast wody używane są specjalne rozpuszczalniki. Takie substancje są właściwie bezwonne, dlatego nie musimy obawiać się nieprzyjemnego, „chemicznego” zapachu. Agregaty służą zarówno do prania, jak i do suszenia wyrobów odzieżowych. Są to urządzenia bezwylotowe, co oznacza że opary powstające w trakcie prania nie wydostają się na zewnątrz. Z tego powodu pranie chemiczne kwalifikuje się jako w pełni ekologiczną metodę czyszczenia ubrań, ponieważ żadne zanieczyszczenia nie przedostają się do atmosfery. Opary, które są wytwarzane podczas suszenia są wychwytywane i wymrażane w specjalnych chłodziarkach, co prowadzi do ich skroplenia. Skroplone opary są następnie transportowane z powrotem do agregatu piorąco-suszącego. Sam proces jest całkowicie zautomatyzowany. Po wypraniu i osuszeniu odzieży ubrania są dokładnie prasowane i pojedynczo pakowane w folię. Na koniec ubrania są umieszczane na transporterach obrotowych, gotowe do odbioru. Cały proces trwa około 60 minut.
W renomowanych pralniach chemicznych, na przykład w pralni SOVRANA, stosuje się wyłącznie bezpieczne dla środowiska rozpuszczalniki piorące. Wśród nich można wymienić na przykład Green Earth, węglowodory alifatyczne, czterochloroetylen oraz K4. Ubrania wyprane z zastosowaniem tych czynników są przyjemnie miękkie i jedwabiście gładkie, ponieważ substancje czyszczące nie wnikają w strukturę tkaniny, lecz delikatnie odrywają zanieczyszczenia z jej powierzchni.
Odzień nienadająca się do prania wodnego posiada na metkach specjalne oznaczenia, dzięki którym wiemy w jaki sposób należy czyścić takie ubranie. Postępowanie zgodnie ze wskazówkami na metce jest szalenie istotne, ponieważ jeśli się do nich nie zastosujemy, możemy zniszczyć odzież. Przykładowo: skóra wyprana w wodzie może się kurczyć, a puchowa kurtka może stracić swoje właściwości termiczne. Dlatego aby zachować właściwości naszych ubrań, powinniśmy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta.
Czyszczenie chemiczne - czy jest bezpieczne dla środowiska?