Odzież skórzana to jeden z najpiękniejszych, lecz również najtrudniejszych w pielęgnacji elementów garderoby. Jak każdy rodzaj ubrania, także skóry z biegiem czasu ulegają zabrudzeniu, odbarwieniu czy starzeniu w związku z działaniem warunków atmosferycznych. Miłośnicy ubrań skórzanych dobrze wiedzą, jak ważne jest regularne poddawanie odzieży profesjonalnym zabiegom pielęgnacyjnym. Skóry najlepiej czyścić w profesjonalnych zakładach specjalizujących się w tego rodzaju usługach. W dzisiejszym poradniku omówimy dwa najskuteczniejsze sposoby czyszczenia odzieży skórzanej: pranie oraz czyszczenie chemiczne. Zapraszamy do lektury.
Firmy zajmujące się fachową renowacją i czyszczeniem odzieży skórzanej mają w ofercie dwa typy usług. W zależności od gatunku skóry, możemy skorzystać zarówno z usługi nowoczesnego czyszczenia chemicznego, jak i innowacyjnego prania wodnego. Na czym polegają te metody i czym się od siebie różnią?
Pranie wodne odbywa się w innowacyjnym systemie Wet Cleaning. Zużywa się w nim znacznie mniej wody niż podczas prania tradycyjnego, dlatego metoda jest nie tylko skuteczna, lecz także ekologiczna. W systemie Wet Cleaning stosuje się specjalne palko-wirówki, wyposażone w wygodny programator – dzięki niemu użytkownik może ustalić najważniejsze parametry: czas trwania cyklu, prędkość wirowania i temperaturę. Zastosowanie Wet Cleaning System pozwala na dokładne usunięcie wszystkich, nawet najbardziej uciążliwych zabrudzeń (np. plam z krwi, kawy, herbaty, lodów, jajek czy wina). Dalsza obróbka odbywa się w specjalnych suszarkach bębnowych, które umożliwiają dokładne i łagodne ususzenie wszystkich części odzieży. Po zakończeniu cyklu prania odzież poddawana jest impregnacji i uszlachetnianiu, dzięki którym skóra odzyskuje pierwotną miękkość, elastyczność i kolor. Środki impregnujące dobierane są każdorazowo do gatunku skóry. Ostatnim etapem wykańczania jest wyprasowanie odzieży na specjalnym manekinie prasowalniczym.
W przeciwieństwie do prania wodnego, czyszczenie chemiczne skór odbywa się z wykorzystaniem specjalnego rozpuszczalnika. Odzież umieszczana jest w nowoczesnym, hermetycznie zamkniętym agregacie, który uniemożliwia przedostanie się środka piorącego na zewnątrz. Cały cykl pralniczy trwa – w zależności od wybranego programu – od około jednej do półtorej godziny. Czyszczenie chemiczne odbywa się w kilku etapach. Pierwszym jest delikatne pranie wstępne. Po jego zakończeniu uruchamiany jest program prania zasadniczego, w którym usuwane są wszystkie zabrudzenia bez względu na ich typ. Następnie odbywa się usunięcie wody poprzez odwirowanie i suszenie. Na koniec oczyszczona odzież poddawana jest wychłodzeniu i zneutralizowaniu zapachu rozpuszczalnika.
Czyszczenie skór - pranie chemiczne czy wodne?