Otulenie się ładnym, miękkim, czystym ręcznikiem po kąpieli lub prysznicu jest niesamowicie przyjemnym doświadczeniem. Czyste ręczniki nie tylko poprawiają nasze samopoczucie, ale spełniają jeszcze jedno ważne zadanie, pomagają utrzymać zdrową skórę. Po kąpieli lub prysznicu nasze ciało może być bardzo łatwo wystawione na działanie bakterii, dlatego ważna jest odpowiednia pielęgnacja ręczników. Tutaj jednak mogą pojawić się problemy, ponieważ ręczniki wcale nie są najłatwiejsze do prania. W końcu ręczniki zostały tak pomyślane, aby wchłaniały wodę, co oznacza, że przy ich praniu i suszeniu musimy wykonać kilka dodatkowych czynności. Oto, co warto wiedzieć o praniu ręczników:
Jak często należy prać ręczniki?
Wiele zależy od naszych osobistych preferencji, ale ogólnie, należy starać się prać ręczniki co najmniej raz w tygodniu. Ta zasada ma jednak zastosowanie tylko wtedy, gdy wieszamy ręczniki do wyschnięcia i używamy ich ponownie na drugi dzień. Musimy pamiętać, że za każdym razem, gdy używamy ręcznika do suszenia ciała po prysznicu lub kąpieli, zbiera on martwe komórki skóry. Sama myśl o tym nie należy do przyjemnych, ale to fakt! Niezależnie od okoliczności powinno się używać tego samego ręcznika nie więcej, niż dwa razy z rzędu, ponieważ ręczniki, szczególnie mokre i brudne łatwo przyciągają bakterie. Dlatego regularne pranie jest niezbędne, jeśli chcemy zachować zdrowie.
Jak bezpiecznie prać ręczniki
Chociaż ręczniki mogą nie być najłatwiejszymi rzeczami do prania, gdy wiemy, jak je bezpiecznie prać, możemy mieć pewność, że będą służyły nam o wiele dłużej. Więc co musimy zrobić? Przede wszystkim upewnijmy się, że pierzemy ręczniki w wysokiej temperaturze. Temperatura 60 stopni Celsjusza jest optymalna. Jeżeli jednak pralka pozwala na wyższe ustawienia temperatury, nie wahajmy się tego zrobić, zwłaszcza w przypadku dużych zabrudzeń i uporczywych plam.
Powinniśmy także korzystać z wysokiej jakości detergentu do prania i płynu do płukania tkanin. Płyn do płukania tkanin to idealne rozwiązanie, gdy chcemy, aby nasze ręczniki były naprawdę miękkie. Inną ważną rzeczą jest jak najszybsze wyjęcie ręczników z pralki. Zróbmy to od razu po zakończeniu cyklu prania. Jeśli zostawimy ręczniki w pralce zbyt długo, mogą przyciągnąć bakterie i spowodować rozwój pleśni. Jednym z plusów dotyczących prania ręczników jest fakt, że możemy je suszyć skutecznie zarówno w suszarce bębnowej, jak i korzystając z bardziej tradycyjnych metod suszenia np. na sznurku na świeżym powietrzu. Po wyschnięciu złóżmy je delikatnie i przechowujmy w przeznaczonym do tego miejscu, aż będziemy gotowi do ich ponownego użycia.
Kiedy kupujemy nowe ręczniki, kusi nas ich natychmiastowe użycie, w końcu są nowe i czyste, prawda? Zazwyczaj dobrze jest uprać nowe ręczniki przed ich pierwszym użyciem. Chodzi nie tylko o lepsze wchłanianie wilgoci. Ręczniki mogą zbierać zarazki i bakterie podczas transportu, więc pranie zapewni ich czystość.
Dlaczego pranie ręczników jest takie ważne?