Skórzana odzież może wyglądać naprawdę dobrze przez długie lata, jednak pod warunkiem, że będziemy ją właściwiej pielęgnować. Jak to zrobić? O czym trzeba pamiętać? Czy warto oddawać ubrania ze skóry naturalnej i zamszowej do pralni?
Podczas gdy futra naturalne niemal zupełnie wyszły z mody, wyroby ze skóry wciąż trzymają się mocno. Choć z pewnością nie są wegańskie, wiele osób podkreśla, że są wyjątkowo trwałe i mogą nam służyć przez długie lata – a to oznacza, że są zdecydowanie bardziej przyjazne dla środowiska niż wyroby z tworzyw sztucznych, które skórę imitują, a później zamieniają się w trudne do utylizacji śmieci.
Jednak by rzeczywiście odzież skórzana służyła nam przez długie lata, należy o nią odpowiednio dbać. Co to oznacz? Na co dzień wyroby ze skóry naturalnej licowej wystarczy przecierać lekko wilgotną szmatką, a następnie drugą – do sucha. Warto też zaopatrzyć się w preparaty do domowej pielęgnacji skór różnego typu mleczka czy pasty sprawią, że odzież będzie wyglądała świeżo. Konieczni trzeba też pamiętać o impregnowaniu skóry. W przypadku wyrobów ze skóry zamszowej potrzebujemy dedykowanego zestawu kosmetyków oraz specjalnej szczoteczki do zamszu.
Domowa pielęgnacja to jednak nie wszystko. Co pewien czas odzież skórzana powinna być oddana do dobrej jakości pralni, gdzie zostanie wyczyszczona i profesjonalnie zaimpregnowana. Nawet znoszone ubrania ze skóry poddane takim zabiegom odzyskują swój blask.
Odzież skórzana w pralni – czyszczenie, pielęgnacja, farbowanie
Dziś niemal każda pralnia oferuje również usługi czyszczenia chemicznego, renowacji i farbowania skór naturalnych. Na czym polega ta usługa? Ubrania ze skóry trafiają do specjalnego agregatu na cykl, który w całości trwa około półtorej godziny. W tym czasie odbywa się pranie wstępne i pranie zasadnicze, odwirowywanie, suszenie i chłodzenie oraz neutralizacja zapachu rozpuszczalników. W nowoczesnych pralniach używane są rozpuszczalniki biodegradowalne, przyjazne dla środowiska i łagodne dla czyszczonych skór. W procesie czyszczenia chemicznego można usunąć nawet trudne i uporczywe plamy. Po wyjęciu z agregatu odzież skórzana trafia do specjalnej kabiny natryskowej. Tam przy użyciu pistoletu natryskowego nakładane są kolejne substancje. Przede wszystkich środki o działaniu zmiękczającym, uszlachetniającym oraz impregnującym.
Na tym etapie możemy też skórę poddać renowacji przy użyciu barwników. Farbowanie może mieć na celu odświeżenie koloru skóry lub całkowitą jego zmianę. Farbowanie skóry naturalnej pozwala na osiągnięcie bardzo dobrych i naturalnych efektów, jeśli tylko użyjemy barwników wysokiej jakości. Ostatnim etapem zabiegów pielęgnacyjnych skóry naturalnej w pralni jest jej suszenie oraz formowanie na manekinie. W efekcie uzyskujemy idealnie wygładzoną skórę o naturalnym efekcie pomysłu. Jest ona też miękką w dotyku i pozbawiona nieprzyjemnych zapachów. W przypadku skóry zamszowej stosowane są podobne zabieg, jedynie na końcu używa się gąbek, które pozwalają wygładzić „włoski” na skórze tak, by wyglądały perfekcyjnie.

Jak dbać o skórzaną odzież, by długo wyglądała świetnie?