Jeśli masz wątpliwości dotyczące czyszczenia kosztownych i delikatnych ubrań, najlepszym rozwiązaniem jest zabranie ich do pralni. Profesjonalne czyszczenie ma sens w przypadku takiej odzieży, jak garnitury, garsonki, suknie wieczorowe czy ubrania wykonane z wełny lub jedwabiu. Oto kilka wskazówek, jeśli chcemy sami zabrać się za ich czyszczenie, bez profesjonalnej pomocy.
Zwróć uwagę na etykiety odzieżowe
Różne oznaczenia i symbole na etykietach odzieżowych dokładnie opisują, jak należy postępować z większością ubrań. Warto stosować się do zaleceń producentów, by w przypadku zniszczenia odzieży nie z naszej winy, móc domagać się zwrotu pieniędzy. Jeśli nie mamy pewności, czy etykieta mówi "tylko czyszczenie na sucho", zanieśmy jednak odzież do profesjonalnej pralni, aby była bezpieczna.
Poznaj sztukę ręcznego prania
Ubrania z oznaczeniem "delikatne", mogą przetrwać w pralce, jeśli ustawimy odpowiedni program, ale lepiej prać je ręcznie. Pranie ręczne jest stosunkowo proste, a kiedy już dojdziemy do wprawy, nie będzie zajmować nam zbyt dużo czasu. Aby skutecznie i bezpiecznie prać odzież ręcznie, najpierw upewnijmy się, że wanna lub zlew jest zupełnie czysty. Pamiętajmy o tym, że wszelkie pozostałości brudu czy środków chemicznych mogą zaszkodzić naszym ubraniom. Po dokładnym wyczyszczeniu wanny lub zlewu napełnijmy go letnią wodą, chyba, że etykieta określa temperaturę. Wymieszajmy łagodny detergent, najlepiej przeznaczony specjalnie dla delikatnych tkanin, zanurzmy ubrania i delikatnie „ugniatajmy” dłońmi. Nie szorujmy tkaniną o tkaninę, nawet w przypadku plam. Nie wkładajmy też zbyt dużo prania za jednym razem, ponieważ potrzebujemy wystarczającej ilości wody, która przeniknie do włókien tkaniny. Jeśli mamy kilka rzeczy do prania ręcznego i są one bardzo zabrudzone, zmieniajmy wodę, co trochę, aby nie brać odzieży w brudnej już wodzie.
Ratunku, plama!
Poplamienie ubrania może zdarzyć się każdemu, ale bez paniki! Najgorszym pomysłem jest pozostawienie plamy na ubraniu. Natychmiastowe, wstępne wyczyszczenie odzieży może pomóc w zapobiegnięciu trwałej plamie. Jak tylko na naszej odzieży pojawi się plama, zmoczmy ją czystą wodą. Użyjmy ciepłej lub gorącej wody na brud i inne nieorganiczne plamy oraz zimnej lub letniej wody na plamy organiczne, takie jak krew. Wlejmy wodę na zabrudzoną powierzchnię tkaniny od tyłu i umieśćmy ją na ręczniku papierowym lub chłonnej szmatce. Jest szansa, że wsiąknie w papierowy ręcznik zamiast w ubranie.
Moczenie pomaga
W przypadku silnych zabrudzeń może pomóc moczenie odzieży. Moczenie wymaga zanurzenia całego ubrania w wodzie i pozostawienia go przez kilka godzin lub nawet przez cały dzień w wodzie o temperaturze pokojowej. Jeśli nie zanurzymy całego ubrania, ryzykujemy wypaczanie włókien i uszkodzenie tkaniny. Moczenie ubrań osłabia i rozbija plamy, co może ułatwić i przyspieszyć późniejsze zabiegi.
.