Czy w czasach, gdy domowe pralki potrafią coraz więcej i ich możliwości są niemal nieograniczone, warto jeszcze oddawać odzież do pralni? Zdecydowanie tak i dobrze prosperujące pralnie są tego najlepszym dowodem. Argument pierwszy to oczywiście oszczędność czasu. Jeśli pierzemy w domu, musimy zadbać sami o nastawienie prania, potem je rozwiesić, poskładać, uprasować. To zajmuje czas, dlatego wiele osób woli skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Poza tym jakość czyszczenia odzieży oraz jej prasowania w profesjonalnych pralniach jest nieporównywalna do efektów osiąganych w domu. Profesjonalne maszyny pralnicze skuteczniej usuwają zabrudzenia i plamy, a przy tym nie niszczą odzieży. Trudno też o tak perfekcyjne wyprasowanie koszuli w domu, jak oferują to pralnie.
Jak przebiega cały proces profesjonalnego prania wodnego? Firma Sovrana, wiodąca marka na rynku profesjonalnych usług pralniczych stawia na innowacje i nowoczesność. Dotyczy to zarówno używanych maszyn, jak i stosowanych detergentów, które także w profesjonalnych pralniach są zupełnie inne niż te, które kupimy w zwykłych sklepach.
Podstawa każdej pralni wodnej to pralnico – wirówki. Kiedyś były to dwa osobne urządzenia, współczesna technologia pozwala je połączyć, co skraca cały proces a także stanowi znacząco oszczędność miejsca w lokalu. Kluczowy dla działania tego urządzenia jest odpowiedni programator, który pozwala perfekcyjnie dopasować parametry prania do rodzaju odzieży i stopnia jej zabrudzenia. Ważne jest też precyzyjne dozowanie detergentów.
Niezbędne wyposażenie każdej pralni wodnej to też suszarka bębnowa – wirowanie pozbawia pranie tylko części wody i suszenie jest konieczne. Następny etap to już prasowanie. W każdej profesjonalnej pralni wodnej znajduje się stół prasowalniczy. Jest on tak skonstruowany, by jak najwygodniej prasowało się różne rodzaje odzieży. Ważnym elementem są prowadnice do żelazka – żelazka profesjonalne są bardzo ciężkie, więc szyny ułatwiają manewrowanie bez męczenia nadgarstków, co jest istotne z punktu widzenia pracownika. Do prasowania i formowania odzieży służą też manekiny. Stosuje się je do takich części garderoby, jak na przykład marynarki.
Niezbędnym wyposażeniem pralni wodnej są też maszyny służące do znakowania odzieży – każda sztuka garderoby musi mieć nadany numer identyfikacyjny, który jest przypisany do konkretnego klienta i jego zamówienia. Obecnie najczęściej stosuje się znakowanie w formie taśmy, która nie odpada w praniu, a jednocześnie po zakończeniu całego procesu można ją bez śladu usunąć. Wysuszone ubrania są wedle systemu identyfikacyjnego kompletowane, a następnie w ruch idzie pakowarka – zwykle odzież w pralni pakowana jest w worki plastikowe, co chronią ją przez zakurzeniem i ewentualnym zabrudzenie w czasie transportu. Stosuje się też cienkie wieszaki, które ułatwiają klientom transport i umożliwiają zawieszenie garderoby tak, by się nie gniotła.

Jak przebiega profesjonalne pranie wodne?