Pralnia chemiczna służy do czyszczenia odzieży, która nie może być prana w kąpieli wodnej. Zwykle są to ubrania z wymagających materiałów, na przykład jedwabiu czy wełny, ale też suknie koronkowe, zdobione perełkami czy cekinami. Do czyszczenia na sucho oddaje się też garnitury, płaszcze czy garsonki, a także ubrania wykonane ze skóry. Informacje o konieczności czyszczenia chemicznego znajdziemy zawsze na metce przyszytej do ubrania.
Na czym polega czyszczenie chemiczne? W skrócie: na poddawaniu ubrania działaniu rozpuszczalników, które usuwają brud. W zależności od rodzaju odzieży i stopnia jej zabrudzenia używa się też specjalistycznych środków odplamiających czy nabłyszczających, aby ubranie było czyste i idealnie uformowane. Co ważne, dobrze wykonane pranie chemiczne w żaden sposób nie niszczy odzieży – dlatego tak istotne jest, by personel pralni chemicznej był dobrze przeszkolony i umiał dobrać program czyszczenia oraz dozowane środki do ubrania.
W pralniach firmy Sovrana stosuje się obecnie cztery typy środków chemicznych:
Czterochloroetylen jest najczęściej stosowanym rozpuszczalnikiem do czyszczenia na sucho. Jest to wysoko stabilizowany rozpuszczalnik chlorowany stosowany do agregatów pralniczych. Dość dobrze radzi sobie z plamami i skutecznie usuwa nawet silne zabrudzenia, nie powodując blaknięcia i nadwyrężania włókien. Warto stosować go w agregatach zamkniętych, bo jego opary są szkodliwe.
Węglowodory alifatyczne to rozpuszczalniki bardziej przyjazne dla środowiska niż czterochloroetylen, a jednocześnie nie mniej skuteczne w swojej funkcji czyszczącej. Dzięki swojemu łagodnemu działaniu idealnie sprawdzają się przy czyszczeniu delikatnych włókien, na przykład jedwabiu czy futer oraz odzieży skórzanej. Największym atutem tej metody jest minimalne zagniecenie ubrania, co ułatwia i przyspiesza proces prasowania.
System K4 jest bardzo delikatny, bo opiera się na rozpuszczalnikach, które nie zawierają halogenu. Jest na tyle delikatny, że nie jest klasyfikowany jako materiał niebezpieczny. Jednocześnie charakteryzuje się wysoką skutecznością w czyszczeniu i usuwaniu plam.
Technologia GreenEarth to metoda najbardziej ekologiczna i najnowsza. Do czyszczenia używa się tu płynnego silikonu, a więc materiału pochodzenia naturalnego, który jest biodegradowalny. Jest to system bezpieczny zarówno dla osób pracujących w pralni, jak i dla środowiska. Co ważne, nie zostawia na czyszczonych ubraniach nieprzyjemnego, chemicznego zapachu. Jednocześnie dzięki niskiemu napięciu powierzchniowemu dobrze wnika w strukturę tkaniny i czyści nawet głębokie zanieczyszczenia. Nadaje się do czyszczenia na sucho najdelikatniejszych materiałów, takich jak jedwab, kaszmir czy koronki.
Jakie środki stosuje się w pralni chemicznej?