Każdy zakład pracy ma swój rytm pracy i pewną schematyczność. Dzięki temu proces pracy odbywa się zawsze w określony sposób i w podobnym czasie. Pralnie chemiczne działają tak samo – powtarzają pewien schemat kroków, dzięki któremu proces czyszczenia od momentu przyjęcia zamówienia do chwili zwrócenia odzieży klientowi przebiega w niemal perfekcyjnie identyczny sposób.
Nadawanie identyfikatorów
W pralniach przyjmowane jednocześnie jest wiele zamówień, dlatego spamiętanie ich byłoby niemożliwe, szczególnie przy zmieniającej się obsłudze. Z tego powodu każde zamówienie jest oznaczone indywidualnie. W taki sposób każdy komplet odzieży z jednego zamówienia zyskuje swój unikalny identyfikator, po którym można rozpoznać zamówienie i w ostatecznym kroku zwrócić dla odpowiedniego klienta. Oznakowanie przybiera formę zazwyczaj naszywki, plakietki lub kawałka taśmy, przyklejanych w sposób mechaniczny do przedmiotu. Na identyfikatorze znajduje się zazwyczaj data, specjalny kod lub nazwisko i numer identyfikacyjny. Nadawanie oznaczeń jest bardzo istotne dla dużych pralni, które przyjmują wiele zamówień lub przesyłają zbiór zamówień do większego ośrodka.
Sortowanie bielizny
Bieliznę i odzież sortuje się wpierw ręcznie, by utworzyć ze zbiorów jednorodne grupy ze względu na wymaganą metodę prania i cechy odzieży. Jest to ważne, by odpowiednie zabiegi były przeprowadzane na konkretnych rodzajach tkanin. W końcu zabarwione pranie lub stopione czy o zmienionych rozmiarach nie jest czymś, na co czekają klienci.
Pranie mechaniczne
Podstawą procesu czyszczenia jest pranie mechaniczne, odbywające się za pomocą pralnico-wirówek czy pralnic przemysłowych i specjalnych detergentów. Pralnice mają różne pojemności w zależności od wielkości bębna wewnętrznego – od kilkunastu do ponad stu kilogramów odzieży. Pranie obejmuje różne programy, z których wybierany jest ten odpowiedni dla danej grupy odzieży oraz rodzaju zabrudzeń – zabieg trwa od 40 do 90 minut. Ostatnim etapem prania jest odwirowanie.
Odwodnienie mechaniczne
Kolejny etap polega na usunięcie wilgoci w sposób mechaniczny. Urządzenie odwadnia ubrania, czyli wyciska wodę z materiału. W ubraniach zostaje po tym procesie jedynie około 40-50 procent wody w stosunku do masy ubrań w stanie suchym. Proces odbywa się w jednym cyklu prania na jego zakończenie.
Suszenie
Proces ma miejsce w specjalnych suszarkach automatycznych, które jednocześnie suszą i prasują odzież mechanicznie.
Kompletowanie
Na końcu procesu czyszczenia odzież jest ponownie segregowana, by komplety złożone przy zamówieniu w odpowiednim składzie trafiły z powrotem do rąk klientów.

O systemie pracy pralni chemicznej słów kilka