Pralnia chemiczna to wciąż jeden z najbardziej popularnych typów pralni. Nic dziwnego – wiele rzeczy jesteśmy w stanie uprać sami w pralce automatycznej w domu, jednak nie wykonamy w warunkach domowych czyszczenia chemicznego na sucho. Dlatego pralnia chemiczna to dobry pomysł na biznes. Jak ją otworzyć i jakie warunki musi spełniać lokal, w którym będzie funkcjonowała?
W przypadku pralni chemicznej bardzo istotnym elementem jest lokalizacja. Przede wszystkim należy się zorientować, jak wygląda konkurencja. Dwie pralni w bliskiej odległości raczej nie będą przynosiły dużych dochodów, a może być trudno przejąć klientów już przyzwyczajonych do istniejącego punktu usługowego, szczególnie jeśli nie tworzymy znacząco różniącej się oferty. Dlatego lokalizacja jest w przypadku takich usług jak pralnia chemiczna kluczowa dla osiągnięcia sukcesu na rynku.
Jakie miejsce jest najlepsze, żeby otworzyć pralnię? Szacunkowe dane dotyczące rentowności mówią, że jedna pralnia powinna przypadać na liczbę ludzi od dziesięciu do piętnastu tysięcy. W dużych miastach i na nowych osiedlach ta liczba może być nieco mniejsza, bo w takim otoczeniu popularność korzystania z usługi profesjonalnego prania jest większa. Pralnię dobrze jest więc otworzyć w takim miejscu, by potencjalni klienci mieli do niej blisko – na przykład w pasażu handlowym na osiedlu. Dobrą lokalizacją są też centra handlowe – wiele z nich jest zainteresowanych tym, by na ich terenie działała nowoczesna pralnia.
Jak wybrać lokal na pralnię chemiczną?
Lokal na pralnię chemiczną musi spełniać szereg wymogów określonych przepisami. To nie tylko odpowiednia powierzchnia i podział pomieszczeń, między innymi dotyczy to wydzielenia pomieszczenia socjalnego dla pracowników, ale też właściwe przygotowanie lokalu. Przepisy nakazują na przykład, by ściany do wysokości dwóch metrów oraz podłogi pokryte były warstwą, która nie nasiąka i nie wchodzi w reakcję ze stosowanymi w pralni środkami chemicznymi. Niezbędne jest też zastosowanie podestów ażurowych dla bezpieczeństwa pracowników. W pralni chemicznej musza być też spełnione restrykcyjne normy przeciwpożarowe oraz te dotyczące właściwego przechowywania substancji szkodliwych.
Jak wyposażyć pralnię chemiczną?
Jeśli chcemy zajmować się jedynie klasycznym czyszczeniem odzieży na sucho potrzebujemy agregatu chemicznego. Najlepiej, by było to urządzenie działające w systemie zamkniętym – to rozwiązanie jest już powszechne przy nowych urządzeniach, jednak, gdy kupujemy maszyny starsze i używane nie zawsze warunek tej jest spełniony. To ważne, bo dzięki temu rozwiązaniu nie ma problemu szkodliwych oparów – to ważne zarówno z punktu widzenia środowiska naturalnego jak i pracowników, bo znacząco poprawia ich warunki pracy. W pralni chemicznej potrzebne są oczywiście jeszcze inne maszyny. Jeśli planujesz przyjmować odzież skórzaną do czyszczenia oraz renowacji, na pewno niezbędna jest kabina z pistoletem natryskowym do impregnowania i farbowania. W pralni musi się też znajdować stół prasowalniczy, bardzo przydatny jest także manekin do formowania odzieży.
Pralnia chemiczna: jak ją otworzyć i jakie wymogi trzeba spełniać?