Pralnie przemysłowe od wielu lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem – i to chyba nigdy się już nie zmieni. Z tego rodzaju usług korzystają przede wszystkim hotele i restauracje, jak również inne podmioty, które potrzebują często prać duże ilości odzieży i tekstyliów. Z pralni przemysłowych mogą korzystać także osoby prywatne. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak działa taka pralnia? A może chciałbyś wiedzieć, jak wyglądają poszczególne etapy czyszczenia w pralni przemysłowej? W dzisiejszym artykule postanowiliśmy odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące pralni automatycznych. Zapraszamy do lektury.
Najpopularniejszym typem prania, jakie jest stosowane w większości pralni przemysłowych, jest pranie wodne. W odróżnieniu od czyszczenia chemicznego, w którym stosuje się specjalne rozpuszczalniki (głównie silikony), jest to typowe pranie na mokro – używa się do niego wody oraz detergentów. Maszyny stosowane w pralniach przemysłowych, czyli tzw. pralnice, są tak zaprojektowane, by mogły bez żadnych problemów działać na okrągło. Jak więc wygląda pranie wodne w pralni przemysłowej?
Cały proces technologiczny, który jest wykonywany w pralniach przemysłowych, składa się z kilku etapów. Na samym początku pracownicy zakładu pralniczego dokonują znakowania identyfikacyjnego. Celem takiego działania jest dokładne ustalenie, które części garderoby należą do określonych zleceń. To bardzo potrzebne działanie, ponieważ – zwłaszcza w zakładach działających na szeroką skalę – codziennie przerabianych jest mnóstwo zleceń pochodzących od różnych klientów.
Następnym etapem jest ręczne sortowanie bielizny. Ubrania układa się rodzajami, biorąc pod uwagę typ tkaniny i typ prania, do jakiego się kwalifikuje. Pracownicy korzystają z pomocy różnych urządzeń, dzięki którym w łatwy sposób transportowane są rozdzielone partie odzieży.
Teraz następuje główny proces pralniczy, czyli pranie mechaniczne z użyciem pralnic oraz pralko-wirówek. Ta część wykonywana jest w pełni automatycznie – pracownik obsługujący urządzenie ustala jedynie odpowiedni program prania. W profesjonalnej pralnicy przemysłowej można wyprać jednocześnie do 100 kilogramów wsadu. Cały cykl prania, w zależności od wybranego programu, trwa zazwyczaj od 45 do 90 minut.
Po zakończeniu prania nadchodzi czas na odwodnienie mechaniczne, czyli po prostu odwirowanie wilgoci. Jest ono wykonywane w jednym cyklu, zaraz po zakończeniu cyklu pralniczego.
Przedostatnim etapem jest suszenie odwirowanej bielizny. W tym celu najczęściej stosuje się specjalne suszarki bębnowe. Po zakończeniu suszenia pracownicy pralni kompletują wszystkie elementy garderoby pochodzące z jednego zamówienia. Na tym kończy się cały proces.