Jeśli prowadzisz swoją pralnię lub planujesz otwarcie takiego biznesu, musisz starannie przemyśleć, jaki zakres usług oferować klientom. Z jednej strony specjalizacja jest ceniona, z drugiej jednak klienci cenią szeroki wybór, musisz więc te dwa czynniki wypośrodkować. Wiadomo, że absolutną podstawą jest klasyczne pranie wodne oraz czyszczenie chemiczne. Co jeszcze dodać do tego pakietu?
Strzałem w dziesiątkę mogą okazać się profesjonalne techniki dywanowe. Dokładne wyczyszczenie dywanu nadal jest praktycznie niemożliwe w warunkach domowych, dlatego na pewno nie zabraknie klientów zainteresowanych tego typu usługami. Warto jednak skorzystać ze wsparcia specjalistów z firmy Sovrana, która jest liderem na rynku pralniczym i rekomenduje najnowocześniejsze techniki dywanowe, pomagając zorganizować cały proces w Twojej pralni.
Co musisz wiedzieć o profesjonalnym czyszczeniu dywanów?
Niezależnie od tego, jakie dokładnie techniki dywanowe, sprzęty i detergenty wybierzesz, czyszczenie dywanu zawsze składa się z czterech etapów. Te etapy to: czyszczenie mechaniczne w celu usunięcia zabrudzeń nierozpuszczalnych, rozpuszczanie zabrudzeń, usuwanie zabrudzeń rozpuszczalnych, suszenie. Zacznijmy od pierwszego etapu. Mówiąc najprościej chodzi tu o odkurzenie dywanu, przy czym używamy odkurzaczy profesjonalnych o zdecydowanie większej mocy i innej technice działania niż sprzęty stosowane w domach. Odkurzacz profesjonalny zwykle posiada szybko wirujące szczotki, które unoszą runo dywanu i pomagają usunąć tkwiące głęboko zabrudzenia. Jeśli to nie wystarcza niezbędne może być odrębne urządzenie do podnoszenia runa i warto mieć je na wyposażeniu swojej pralni, jeśli inwestujemy w techniki dywanowe. O skuteczności tego etapu decyduje też odpowiednia moc odkurzacza.
Kolejny etap wymaga użycia różnego rodzaju detergentów. W pralni muszą znajdować się środki do usuwania zabrudzeń rozpuszczalnych o różnych pochodzeniu. Najczęściej spotykane są plamy tłuszczowe oraz białkowe, a także plamy barwnikowe, czyli np. z wina lub kawy. Ich rozpuszczanie wiąże się z zamianą na postać łatwą do sunięcia, na przykład piany czy emulsji na powierzchni dywanu. I dzięki temu w kolejnym etapie możemy uprać dywan, usuwając rozpuszczone zabrudzenia. Na tym etapie doczyszczamy już perfekcyjnie dywan. W przypadku dywanów szczególnie zabrudzonych lub ich części położonych tuż przy drzwiach wejściowych może to wymagać kilkukrotnego czyszczenia.
Ostatni etap, czyli suszenie wydaje się bardzo prosty, ale trzeba pamiętać o tym, że mokry czy wilgotny dywan jest wrażliwy na odkształcenia i zabarwienia, dlatego należy być ostrożnym na przykład z ustawianiem na nim mebli o wąskich nóżkach, które mogą powodować odciśnięcie się w runie.
Profesjonalne techniki dywanowe w Twojej pralni