Czy możesz odróżnić ręcznie tkane dywany od maszynowych? Dla niedoświadczonego oka dostrzeżenie różnicy może być bardzo trudne. Jednak warto potrafić rozróżniać te typy dywanów, bo od tego zależy właściwa pielęgnacja i sposób obchodzenia się z dywanem. Przedstawiamy krótki przewodnik, który pomoże właścicielom domów rozróżnić, jaki rodzaj dywanu mają i jakie środki ostrożności należy podjąć podczas czyszczenia.
Różnice między dywanami
Jednym z najlepszych sposobów na odróżnienie dywanu wykonanego ręcznie i maszynowo jest spojrzenie na tył dywanu. Węzły ręcznie tkanego dywanu będą nieco nierówne i różnej wielkości, podczas gdy dywan wykonany maszynowo będzie wyglądał bardzo jednolicie i idealnie. Dywany wykonane maszynowo zawsze mają szycie na frędzlach. „Grzywka” ręcznie tkanego dywanu stanowi, jakby przedłużenie jego podstawy.
Ręcznie tkane dywany wykonane są na specjalnych krosnach, gdzie każdy węzeł jest wiązany ręcznie. Tradycyjnie te dywany są wykonane z jedwabiu lub wełny i mogą przetrwać od kilku miesięcy do kilku lat intensywnego użytkowania. Ze względu na jakość wykorzystywanych naturalnych materiałów organicznych dywany tego typu przechodzą z pokolenia na pokolenie i zwiększają swoją wartość wraz z upływem czasu.
Dywany wykonane maszynowo są produkowane szybko z materiałów syntetycznych takich, jak polipropylen, nylon, akryl i jedwab artystyczny. Zazwyczaj te dywany kosztują znacznie mniej i mają znacznie krótszą żywotność, niż ręcznie tkane. Jednym z popularnych rodzajów dywanów maszynowych są dywany imitujące ręcznie tkane. Dywany te są tanie i łatwe do wykonania za pomocą pistoletu tuftingowego, który popycha przędzę przez podkład, tworząc pęczek. Materiał jest następnie przyklejany do tylnej części dywanu, aby utrzymać włókna na miejscu.
Dostosowanie sposobu pielęgnacji do rodzaju dywanu
Ponieważ ręcznie tkane dywany są wykonane inaczej, podczas czyszczenia muszą być traktowane w specjalny sposób. Ręcznie wykonane dywany powinny zostać przetestowane na obecność barwników przed czyszczeniem, tak, aby barwniki nie uwalniały się i nie plamiły reszty dywanu. Dywany wykonane maszynowo z podkładem lateksowym mogą być szczególnie trudne do czyszczenia, ponieważ jeśli nie zachowamy ostrożności, klej może się rozpuścić podczas prania, a tym samym zniszczyć dywan. Z tych powodów konieczne jest wybranie odpowiedniego środka do czyszczenia dywanów. Najlepiej zaś skorzystać z usług profesjonalnej firmy lub pralni dysponującej odpowiednim przeszkoleniem, doświadczeniem, sprzętem oraz środkami pielęgnacji.