Otwarcie własnej pralni to jeden z pomysłów, które przychodzą do głowy osobom szukającym swojej drogi w biznesie. Szczególnie pralnie chemiczne wydają się biznesem pewnym – chemicznego czyszczenia nie wykonamy w domu, dlatego nic nie wskazuje na to, by klientów na tego typu usługi miałoby zabraknąć. Zresztą w wielu miejscach pralnie chemiczne działają od lat i nic nie wskazuje na to, żeby źle prosperowały. Przygotowaliśmy więc garść wskazówek dla tych, którzy myślą o otwarciu własnej pralni chemicznej.
Zacznijmy od tego, że otwierając pralnię musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, kto będzie naszym klientem. Niewielka pralnia osiedlowa funkcjonuje na zupełnie innych zasadach niż nowoczesna pralnia zlokalizowana na przykład w dużym centrum handlowym. I choć otwarcie tej pierwszej będzie wymagało mniejszych nakładów finansowych, warto pamiętać, że ten rynek jest już mocno wysycony, a mieszkańcy przyzwyczajeni są do korzystania z usług zakładów rodzinnych, do których od lat oddają swoją odzież do czyszczenia. Nowoczesna pralnia chemiczna wymaga większych nakładów, ale też możemy pozwolić sobie na celowanie w zamożniejszego odbiorcę i proponowanie mu oferty premium, co przełoży się na obroty firmy.
Na czym polega czyszczenie chemiczne? Jest ono przeznaczone do odzieży, która nie może być poddawana praniu wodnemu. Jakie są to ubrania? Na przykład wełniane garnitury i garsonki, suknie z cekinami, futra i odzież skórzana, niektóre wyroby z tworzyw sztucznych. Czyszczenie chemiczne, czyli na sucho polega na używaniu rozpuszczalników, które usuwają zanieczyszczenia. A agregatach oferowanych przez firmę Sovrana używane są następujące środki: czterochloroetylen, węglowodory alifatyczne, K4, Green Earth. Warto wiedzieć, że obecnie stosuje się łagodniejsze rozpuszczalniki, a trwają prace, by opracować biodegradowalną formułę bezpieczną dla środowiska. Ekologiczna pralnia chemiczna jest więc przyszłością w tej branży i warto stawiać na takie nowatorskie rozwiązania. Bardzo ważny jest też nowoczesny sprzęt, bo oznacza on mniejsze unoszenie się oparów, jest on więc bezpieczniejszy nie tylko dla środowiska naturalnego, ale też dla pracowników pralni.
Rozważając otwarcie pralni chemicznej trzeba wybrać właściwą lokalizację. Badania pokazują, że pralnia chemiczna jest opłacalna, gdy przypada na 10000 do 20000 mieszkańców. Nieco inaczej należy to liczyć, jeśli decydujemy się na lokalizację w centrum handlowym – wówczas mamy szansę przyciągnąć wiele osób, które skorzystają z naszych usług niejako przy okazji. Wybierając lokal na pralnię chemiczną pamiętajmy, że musi mieć on powierzchnię minimum 50 metrów kwadratowych. Większa przestrzeń umożliwia obsługę większej liczby klientów, a także wprowadzenie usług dodatkowych, takich jak pranie tapicerki czy dywanów.
Czy pralnia chemiczna to dobry biznes?