Pralnia chemiczna jest najpopularniejszym typem pralni w Polsce. Czyszczenie na sucho, pielęgnacja i renowacja skór – to wszystko cieszy się dużym popytem. Jednak, aby otworzyć taki punkt usługowy, trzeba znaleźć dobry lokal. Jak to zrobić? Jak powinna wyglądać przestrzeń na pralnię chemiczną? Podpowiadamy.
Pralnia chemiczna, jeśli tylko jest dobrze zaprojektowana, może by bardzo zyskownym przedsiębiorstwem. Warto więc zainwestować w tę branże, jednak trzeba pamiętać, że sukces odniesiemy tylko w sytuacji, gdy starannie przemyślimy wszystkie elementy i stworzymy dobry biznesplan. Branża pralnicza jest specyficzna, dlatego warto skorzystać ze wsparcia doradców, którzy dobrze ją znają. Takimi doradcami są eksperci z firmy Sovrana. To firma, która w 1998 roku założono w Olkuszu. Od tego czasu profil jej działalności zmieniał się, ale zawsze był związany z praniem – od prowadzanie pralni pod własnym szyldem, poprzez sprzedanie konceptów pralni pod klucz, aż po wdrażanie innowacyjnych technologii pralniczych, wprowadzanie do Polski pralni samoobsługowych czy sprzedaż i serwis sprzętu pralniczego. Z doradcami Sovrana stworzysz prężnie działającą pralnię chemiczną.
Jaka lokalizacja gwarantuje sukces?
W Polsce rynek pralniczy nie jest jeszcze tak rozwinięty, jak na Zachodzie, dlatego przyjmuje się, że pralnia będzie rentowna, jeśli przypada na minimum dziesięć tysięcy mieszkańców, choć niektóre badania wskazują nawet dwadzieścia tysięcy mieszkańców jako liczbę gwarantująca zyski. Ważne więc, by znaleźć miejsce, gdzie nie ma silnej konkurencji. Znakomitą lokalizacją są nowo powstające osiedla mieszkaniowe, gdzie dopiero zaczyna tworzyć się rynek sklepów i usług. Dodatkowo młodzi mieszkańcy są otwarci na korzystanie z różnego typu usług, które ułatwiają codzienne życie.
Jakie wymogi musi spełniać lokal?
Lokalizacja to nie wszystko. Lokal, w którym będzie mieścił się pralnia chemiczna, musi spełniać liczne wymogi techniczne, by uzyskać akceptacje sanepidu, straży pożarnej i innych urzędów, co pozwala na rozpoczęcie działalności. Jakie są to wymogi? Wysokość pralni w świetle musi wynosić minimum 3,30 metrów, przy czym do wysokości dwóch metrów ściany musza być pokryte powłoką nienasiąkającą, odporną na działanie środków chemicznych i łatwą do zmywania. Odporne na nasiąkanie muszą być też podłogi. Pomieszczenie nie może być podpiwniczone, w tym miejscu, gdzie instalowane są ciężkie agregaty chemiczne. Więcej szczególnych wymogów znajdziemy w ustawie, można też dopytać doradców Sovrana.
Jakiej wielkości powinno być pomieszczenie na pralnie chemiczną? 50 metrów kwadratowych to minimum, 70 metrów pozwala na zwiększenie zakresu działalności i wprowadzanie bogatszej oferty. Większe lokalne pozwalają na utworzenie naprawdę dużej i nowoczesnej pralni o szerokim zakresie usług. Oczywiście można też pomyśleć o rozdzieleniu pralni na niewielkie pomieszczenie służące jako punkt przyjmowania i wydawania zamówień oraz osobno położone pomieszczenie techniczne, gdzie prowadzone jest czyszczenie chemiczne, choć wówczas należy w biznesplanie ująć koszty transportu prania.
Jak znaleźć lokal na pralnię chemiczną?