Odzież skórzana to dziś już klasyka. Czarna ramoneska przestała być symbolem zbuntowanej młodzieży, dziś noszą ją wszyscy i nie budzi żadnych kontrowersji Także skórzane spodnie przestały być uważane za ubranie dla motocyklistów, a zamszowe płaszcze czy spódnice to rzeczy kosztowne, ale uchodzące za eleganckie. Warto jednak pamiętać, że skórzane ubrania będą nam długo służyły i wyglądały dobrze pod jednym warunkiem – będziemy je troskliwie pielęgnować. I choć część pielęgnacji możemy wykonać w domu, na przykład czyszcząc kurtkę szczoteczką do zamszu czy używając środków natłuszczających i nabłyszczających do skory licowej, od czasu do czasu warto skorzystać z profesjonalnego czyszczenia skóry w pralni. Marka Sovrana będąca liderem na rynku usług pralniczych w Polsce rekomenduje nowoczesne metody czyszczenia ubrań skórzanych. Jakie mamy możliwości w tym zakresie?
Czyszczenie chemiczne na sucho to najpopularniejszy wybór. Można z tej metody skorzystać w przypadku każdego typu skóry – zamszowej, nubukowej, licowej, czy odzieży szytej z kawałków skór. Jak to przebiega? Ubranie umieszczane jest w agregacie chemicznym i poddawane działaniu rozpuszczalników dobranych do rodzaju skóry oraz typów zabrudzeń. Najczęściej stosowany jest PER, ale coraz więcej pralni wprowadza bardziej ekologiczne i łagodniejsze rozpuszczalniki, na przykład naturalne oparte na płynnym silikonie, który czyści skutecznie, ale jest biodegradowalny i nie wytwarza szkodliwych oparów.
Profesjonalny cykl prania obejmuje pranie wstępne i zasadnicze może być połączone z odplamianiem. Odzież jest też suszona i pozbawiana zapachu rozpuszczalnika. Opcjonalnie można następnie umieścić ubranie w kabinie impregnującej, gdzie przy użyciu urządzeń natryskowych jest ono pokrywane impregnatem. Wcześniej można dokonać tzw. retuszu, czyli przyciemnienia szwów. W kabinie podaje się też środki zmiękczające i uszlachetniające dostosowane do rodzaju skóry.
Kolejny etap to formowanie na manekinie, czyli rodzaj profesjonalnego prasowania, które sprawia, że ubranie odzyskuje idealny kształt. Dopiero po zakończeniu całego procesu czyszczenia można zająć się renowacją i farbowaniem skóry. Często jest to stosowane, by pogłębić kolor ubrania, choć można też całkowicie zmienić odcień.
Sovrana rekomenduje też innowacyjny system wet cleaning, który pozwala na pranie odzieży skórzanej (z wyjątkiem skóry licowej) w agregatach wodnych, które jednak są tak zaprojektowane, że nie stanowią żadnego zagrożenia dla tego nietypowego materiału. Wet cleaning nie tylko skutecznie czyści i odplamia odzież, ale też pozwala perfekcyjnie ufarbować ją w kąpieli wodnej, dzięki czemu barwniki wnikają głębiej w strukturę skóry niż ma to miejsce przy stosowaniu nanoszenia ich na sucho na powierzchnię odzieży. Jest też skuteczniejszy w usuwaniu nieprzyjemnych zapachów z ubrania. Dobrze radzi sobie także z trudnymi plamami.
Jak czyścić skórzaną odzież?