Im szerszy zakres usług, tym chętniej klienci będą korzystali z usług danej pralni. Szczególnie, jeśli są to usługi obejmujące prace, które trudno jest wykonać w warunkach domowych. Dlatego warto do oferty swojej pralni włączyć techniki dywanowe. Pranie dywanów i czyszczenie tapicerki trudno jest wykonać skutecznie w domu, dlatego wiele osób chętnie skorzysta z profesjonalnej usługi. Rzecz jasna, aby móc zaproponować klientom taka usługę, musimy dysponować odpowiednim lokalem oraz infrastrukturą - urządzenia do czyszczenia dywanów i tapicerki zajmują zdecydowanie więcej miejsca niż klasyczne pralnico – wirówki i agregaty do czyszczenia chemicznego odzieży.
Przede wszystkim potrzebujemy miejsca do wytrzepania dywanów, żeby wstępnie pozbyć się zanieczyszczeń. Potrzebne są też profesjonalne odkurzacze z funkcją podnoszenia runa, żeby usunąć także głęboko osadzone zanieczyszczenia. Niezbędne są też ekstraktory elektroniczne i narzędzia ekstrakcyjne. Oczywiście potrzebujemy też zestawu detergentów i środków chemicznych, który obejmuje szampony, kapsułki, odplamiacze, neutralizatory zapachowe, a także preparaty antyalergiczne. Rzecz jasna dobór urządzeń, programów oraz dozowanie detergentów zależą od tego, z jakim materiałem i stopniem zabrudzenia mamy do czynienia.
Proces czyszczenia dywanów i tapicerki w pralni obejmuje kilka etapów. Pierwszy to usunięcie tych zanieczyszczeń, które nie są rozpuszczalne. Przekładając to na język potoczny – odkurzanie, usuwanie kurzu, zwierzęcej sierści itp. Idealnie sprawdza się tu odkurzacz z wirująca szczotką, bo rozgarnia nawet gęste i długie włókna i pozwala wygarniać zanieczyszczenia tkwiące głęboko. W niektórych przypadkach na tym etapie pozbędziemy się aż osiemdziesięciu procent zbrudzeń dywanu! Jeśli runo jest mocno zbite niezbędne będzie użycie urządzenia do jego podnoszenia, żeby odkurzacz mógł dostać się do najgłębszych warstw i skutecznie usunąć brud.
Kolejny etap to usunięcie zanieczyszczeń rozpuszczalnych przy użyciu odpowiednio dobranych detergentów. Jak działają? Przede wszystkim oddzielają brud od włókien dywanu, co ułatwia jego usunięcie. W przypadku tłustych plam środki chemiczne emulgują je, dzięki czemu powstaje zawiesina, jaką możemy łatwo usunąć. Tłuszcze mogą być też zamienione w mydło, które następnie zostanie spłukane przy użyciu wody. Na tym etapie możemy też użyć specjalnych odplamiaczy, żeby usunąć np. plamy z krwi czy kawy, jeśli takie występują. Na zakończenie możemy też użyć środków neutralizujących zapach detergentów. To ważne szczególnie dla osób wrażliwych na chemiczną woń.
Dywan jest gotowy do użytku dopiero, gdy będzie całkowicie suchy, dlatego suszenie to integralny element całego procesu czyszczenia. Ważne jest też wyczesanie runa tak, by układało się w jednym kierunku.
Techniki dywanowe – jak czyścić dywany i tapicerkę w pralni?