Odzież skórzana jest ponadczasowa nigdy nie wychodzi z mody. Co ważne, starzeje się szlachetnie, z czasem wyglądając jeszcze atrakcyjniej. Biorąc pod uwagę popularność wyrobów ze skóry, łatwo zrozumieć, dlaczego każda pralnia powinna oferować szeroki pakiet usług związanych z czyszczeniem, renowacją i pielęgnacją skry naturalnej.
Niewiele jest dziś materiałów, których nie moglibyśmy uprać w domowej pralce. Coraz lepsze palki automatyczne z mnogością programów sprawiają, że zdecydowanie rzadziej niż kiedyś korzystamy z usług pralni. Jednak w przypadku wyrobów ze skóry naturalnej licowej i zamszowej nie mamy wyboru – wymagają one profesjonalnego sprzętu i wysokiej klasy detergentów, by odpowiednio je wyczyścić i pielęgnować.
Dlatego też usługi związane z pielęgnacją i czyszczeniem skór to podstawa w każdej nowoczesnej pralni i gwarancja, że będziemy mieli klientów. Jakie powinny być to usługi? Eksperci z firmy Sovrana, która jest liderem na rynku pralniczym w Polsce i od wielu lat doradza firmom prowadzącym biznes w tej branży sugerują przede wszystkim dwa rozwiązania: czyszczenie na sucho oraz czyszczenie w systemie wet cleaning. Którą z nich wybrać? Jeśli dysponujesz lokalem o niewielkiej powierzchni, mas wybór między metodą tradycyjną i nowoczesną – trzeba wówczas zrobić rozeznanie swojego rynku i jego specyfiki, jeśli dysponujesz większym lokalem, warto zaoferować szerszy zakres usług
Chemiczne czyszczenie skór
Jest to najbardziej tradycyjna metoda czyszczenia wyrobów skórzanych. Służą do tego agregaty, w których skóra podawana jest działaniu różnego rodzaju rozpuszczalników. Mają one działanie zmiękczające, usuwają brud, odplamiają (wiele z nich radzi sobie nawet z trudnymi plamami, na przykład z tuszu, smaru, krwi) – pełen cykl czyszczenia trwa około półtorej godziny i zakończony jest procesem neutralizacji chemicznych zapachów. Z agregatu czyszczącego odzież trafia do specjalnej kabiny, w której poddawana jest dodatkowym czynnościom – przede wszystkim impregnacji, chociaż na tym etapie można tez użyć barwników, które farbują skórę naturalną, ale też preparatów uszlachetniających. Są one nanoszone na skórę metodą natryskową. Ostatni etap to prasowanie i formowanie odzieży na manekinie.
Czyszczenie i farbowanie skór w kąpieli wodnej
Systemy wet cleaning to prawdziwa rewolucja w branży pralniczej. Teraz dzięki tej innowacyjnej technologii można wykorzystywać pranie wodne do czyszczenia tego wszystkiego, co wcześniej można było czyścić jedynie metodą chemiczną w agregacie – dotyczy to także skóry naturalnej licowej oraz zamszowej. W przypadku skór szczególnie polecany jest system IBW. Dzięki wyjątkowo precyzyjnemu programatorowi oraz dozownikowi detergentów możemy zaprojektować każdy cykl prania tak, by perfekcyjnie odpowiadał potrzebom i wymaganiom pranej odzieży. Czyszczenie w kąpieli wodnej jest w przypadku skóry bardzo skuteczne, a przy tym zdecydowanie delikatniejsze od czyszczenia chemicznego na sucho. To też rewelacyjna metoda farbowania odzieży skórzanej. Niezależnie od tego, czy chcemy tylko pogłębić i odświeżyć naturalny kolor skóry, czy całkowicie zmienić jej barwę, pigment w kąpieli wodnej rozprowadza się lepiej niż metodą natryskową czy przy użyciu gąbki. Dotyczy to także różnego typu wosków, preparatów uszlachetniających oraz impregnujących.
Czyszczenie skór – jakie usługi warto mieć w pralni?