Choć pralnie są coraz mniej popularne, bo nowoczesne pralni mają dużą liczbę programów i coraz lepiej radzą sobie nawet z delikatnymi i wymagającymi materiałami, wciąż są ubrania, które wymagają korzystania z profesjonalnego czyszczenia. Tak jest w przypadku odzieży skórzanej. Skóra to szlachetny materiał i bardzo trwały – starzeje się powoli, z czasem nabierając jeszcze uroku, bo kurtka posiadająca delikatne załamania czy przetarcia wygląda zdecydowanie ciekawiej niż model świeżo zdjęty z wieszaka sklepowego. Dlatego ubrania skórzane vintage sprzed kilku dekad osiągają niekiedy zawrotne ceny na aukcjach. Jednak warunkiem, by skóra starzała się dobrze jest korzystanie z odpowiedniej pielęgnacji. Firma
Sovrana specjalizująca się w profesjonalnych usługach pralniczych poleca dwie metody: tradycyjne czyszczenie na sucho oraz innowacyjny system wet cleaning, który pozwala na pranie wodne odzieży skórzanej tak, by skutecznie ją oczyścić, a jednocześnie w żaden sposób nie naruszyć struktury materiału.
Czyszczenie na sucho polega na użyciu środków chemicznych, które rozpuszczają zanieczyszczenia, dzięki czemu możliwe jest usunięcie ich z powierzchni materiału podczas prania w agregacie. Obecnie używa się coraz delikatniejszych rozpuszczalników. Chodzi o to, by nie rezygnując ze skuteczności oczyszczania, zredukować szkodliwe opary, które wpływają niekorzystnie zarówno na pracowników obsługujących agregaty pralnicze, jak i na środowisko naturalne.
Nowością rekomendowaną przez Sovrana są rozpuszczalniki na bazie płynnego silikonu. Jest to naturalna i biodegradowalna substancja, a więc całkiem możliwe, że tak właśnie wygląda przyszłość pralni chemicznych. Co ważne, płynny silikon czyści równie skutecznie, jak stosowane wcześniej bardziej agresywne rozpuszczalniki takie jak popularny PER.
Jak wygląda sam proces czyszczenia chemicznego na sucho? W agregacie chemicznym ustawia się pranie zasadnicze, wstępne, chłodzenie i suszenie. Przy użyciu odpowiednich rozpuszczalników odzież jest więc czyszczona z zabrudzeń, a także pozbawiana nieprzyjemnego zapachu. Na koniec używa się jeszcze neutralizatora zapachowego, by pozbyć się woni rozpuszczalników. Cały ten proces trwa około dwóch godzin. Jednak pobyt w agregacie to nie koniec czyszczenia chemicznego.
Kolejny etap to użycie kabiny impregnującej, bo większość typów skóry wymaga zaimpregnowania. Używa się do tego sprzętu natryskowego. Na koniec trzeba jeszcze uformować ubranie tak, by odzyskało pierwotny kształt. Służy do tego manekin formujący. Teraz ubranie ze skóry jest już czyste i gotowe do włożenia. Opcjonalnie można jeszcze użyć barwników. Służą one do odświeżenia i pogłębienia koloru, choć w niektórych przypadkach można kolor ubrania całkowicie zmienić, farbując na przykład jasną kurtkę na czarno czy czerwono.
Nowoczesne techniki czyszczenia odzieży skórzanej