Pranie chemiczne
Proces prania chemicznego odbywa się w zamkniętym agregacie i jest w pełni zautomatyzowany. Wybierany jest jeden, odpowiedni do danego rodzaju zabrudzeń i tkanin program. Do czyszczenia w agregacie używany jest jeden z rozpuszczalników, jak np. K4, Green Earth czy czterochloroetylen. Na końcu procesu czyszczenia ma miejsce odwirowanie i suszenie, w trakcie którego zamknięty obieg ciepłego powietrza powoduje wykraplanie rozpuszczalnika. Kolejnym krokiem jest prasowanie odzieży na specjalnych stołach i manekinach. Na końcu odzież pakowana jest w foliowe pokrowce i umieszczana na transporterach.
Pranie dywanów
Dywany wymagają odpowiedniego i długotrwałego procesu czyszczenia ze względu na swoją specyfikę. Proces ten można podzielić na następujące etapy:
1. Usunięcie zabrudzeń nierozpuszczalnych
Pierwszym krokiem jest odkurzanie, gdyż dywany wymagają wpierw czyszczenia na sucho. W dywanach znajduje się w większości brud nierozpuszczalny, który kumuluje się w warstwach materiału w czasie użytkowania. Najskuteczniejszą metodą jest odkurzanie wirująca szczotką, która poprzez rozczesywanie włókien unosi zabrudzenia. W przypadkach, gdy zabrudzenia są głębokie i zasklepiają osnowę lub runo dywanowe jest mocno zbite należy z pomocą specjalnych urządzeń podnosić runo w celu odkurzenia.
2. Rozpuszczenie brudu.
Kolejnym krokiem po czyszczeniu na sucho jest oddzielanie brudu od włókna. Odbywa się to na różne sposoby w zależności od rodzaju brudu. Ważne dla skuteczności procesu rozpuszczania brudu są czynniki, jak działanie chemiczne, odpowiednia temperatura, działanie mechaniczne oraz dostosowany czas zabiegu.
3. Usunięcie brudu.
Ten etap polega na czyszczeniu z użyciem środków chemicznych, które stopniowo powodują obniżenie napięcia powierzchniowego wody i oddzielenie brudu od włókien. Zabrudzenia są rozbijane na cząsteczki.
4. Suszenie.
WET Cleaning
Nowoczesną metodą czyszczenia jest WET Cleaning, czyli metoda prania wodnego. Zabieg przeznaczony jest dla wszystkich rodzajów tkanin oraz skóry (nie włączając skór licowych). System ma rozbudowany programator z wieloma opcjami dla odpowiedniego dozowania środków, doboru czasu i temperatur poszczególnych zabiegów. Proces opiera się na kilku czynnikach, wśród których wymienić należy:
• Pralnico-wirówki
• Suszarki
• Zestaw programowalnych pomp samodozujących
• Manekin prasowalniczy
• Zestaw produktów chemicznych
Pralnie oferują szeroki wybór zabiegów, dostosowanych do różnych rodzajów tkanin i zabrudzeń. Klienci mogą skorzystać z usług czyszczenia ubrań, dywanów, skór czy innych zabiegów specjalistycznych w zależności od aktualnych potrzeb.
Pranie nie tylko w domu – o usługach pralniczych