Czy otwieranie pralni wodnej w dzisiejszych czasach ma sens? Choć domowe pralki potrafią coraz więcej, nadal nie brak chętnych do korzystania z profesjonalnych usług pralniczych – zapewniają eksperci marki Sovrana, która od lat jest liderem na tym rynku. Warto jednak pamiętać, że są to klienci wymagający – głownie osoby, które prowadzą bardzo aktywny tryb życia, są zapracowane i chętnie zlecają krzątanie się wokół codziennych spraw zewnętrznym firmom. Dlatego jeśli chcemy naprawdę zaistnieć na tym rynku, musimy nastawić się na usługi bardzo dobrej jakości oraz profesjonalny serwis.
Jak założyć pralnię wodną? Oto kilka rad od firmy Sovrana
Przede wszystkim potrzebujemy lokalu w odpowiednim miejscu. Dobrym pomysłem jest otwarcie pralni w centrum handlowym, bo dla klientów możliwość oddania i odebrania zamówienia przy okazji zakupów lub załatwiania innych spraw to duża wygoda. Dobrze powinna też prosperować profesjonalna pralnia wodna zlokalizowana na nowym osiedlu, gdzie klienci będą korzystać z tego, że mają do nas blisko. Trzeba przy tym pamiętać, że lokal musi mieć odpowiednią powierzchnię – malutkie pralnie osiedlowe to zakłady, które powoli odchodzą do lamusa. Przestronny lokal pozwoli na swobodne ustawienie profesjonalnych maszyn pralniczych, a także na rozszerzenie zakresu usług tak, by poza praniem wodnym oferować też np. czyszczenie chemiczne czy pranie dywanów.
Jakie maszyny są nam potrzebne, by uruchomić pralnię? Jeśli chcemy skupiać się na klasycznym praniu wodnym, absolutnie niezbędne będą pralnico – wirówki. To nowoczesne urządzenia, które pozwalają w ramach jednego cyklu nie tylko uprać odzież, ale też ją odwirować – wcześniej potrzebowaliśmy do tego dwóch odrębnych urządzeń. Odwirowanie to tylko wstępne pozbycie się nadmiaru wody, dlatego niezbędnym wyposażeniem każdej pralni są profesjonalne suszarki przemysłowe.
Uprana i sucha odzież wymaga jeszcze prasowania. Są tu dwie możliwości. Można użyć specjalnego stołu prasowalniczego lub manekina. Stół posiada zwykle prowadnice, które ułatwiają manewrowanie żelazkiem – żelazka używane w pralniach są większe i cięższe od tych, jakie znamy z naszych gospodarstw domowych. Manekin służy natomiast do jednoczesnego prasowania i formowania odzieży, by nadać jej idealny kształt. Manekiny używane są na przykład do wykończenia procesu czyszczenia odzieży wierzchniej, która jest bardzo wymagającym elementem garderoby.
Co dalej dzieje się z ubraniem w pralni? Teraz należy skompletować całe zamówienie, to znaczy zebrać wszystkie sztuki garderoby należące do jednego klienta. W tym momencie możemy już usunąć oznakowania identyfikacyjne, a odzież trafia do pakowarki. Najczęściej spotykany system to pakowanie w worki foliowe, które ułatwiają transport wypranego ubrania i chronią je przed zabrudzeniem oraz zakurzeniem.
Wymienione wyżej maszyny to podstawa każdej pralni wodnej, jeśli chcemy rozszerzać zakres usług np. o pranie pościeli, potrzebne będą inne – np. magiel.
Pralnia wodna – jak ją zorganizować