Funkcjonowanie pralni przemysłowych nie byłoby możliwe bez specjalistycznych urządzeń dostosowanych do tego typu pracy. Maszyny, które są używane w dużych zakładach, mogą działać praktycznie na okrągło. Są to bardzo wydajne i solidne maszyny, do których należą przede wszystkim pralnice, pralko-wirówki i suszarki bębnowe. W dzisiejszym poradniku przyjrzymy się zagadnieniu technologii stosowanych w zakładach pralniczych.
Z usług pralni przemysłowych na dużą skalę korzystają przede wszystkim klienci z branży hotelowej i restauracyjnej. W pralniach czyszczone są także tekstylia pochodzące z instytucji publicznych, np. szpitali. Oczywiście osoby prywatne również mogą wyprać rzeczy w pralniach automatycznych. Pralnie przemysłowe codziennie „przerabiają” ogromne ilości ubrań, dlatego stosowane w nich urządzenia muszą być dostosowane do nieprzerwanej pracy po kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie. Pranie wykonywane jest metodą tradycyjną, czyli z użyciem wody i odpowiednich detergentów.
Cały cykl pralniczy odbywa się w kilku etapach. Po wstępnym oznakowaniu każdej sztuki odzieży specjalnym odcinkiem taśmy z danymi identyfikacyjnymi klienta, następuje ręczne posortowanie ubrań pod względem typów tkanin oraz zalecanego programu prania. Ponieważ nie istnieje możliwość zautomatyzowania tych procesów, zarówno za identyfikację, jak i rozdzielenie ubrań odpowiedzialni są pracownicy. Po zakończeniu czynności przygotowawczych następuje załadowanie odzieży i tekstyliów do bębnów pralnic i ustawienie odpowiedniego programu. Po ustaleniu programu następuje automatyczny cykl pralniczy, trwający zwykle od około 45 do 90 minut. Długość cyklu jest uzależniona od wagi jednorazowego wsadu oraz od przyjętego programu. Po zakończeniu cyklu pralniczego następuje automatyczne odwirowanie wody (zwane także odwodnieniem mechanicznym), a następnie osuszenie odzieży w suszarce bębnowej. Gdy suszenie dobiegnie końca, pracownicy zakładu kompletują wszystkie sztuki odzieży posiadające dane identyfikacyjne dotyczące jednego zlecenia.
Jeżeli chodzi o typy produkowanych obecnie pralnic przemysłowych, ich wybór jest naprawdę ogromny. Dzięki temu istnieje możliwość dobrania optymalnego urządzenia do danej pralni. W największych pralniach przemysłowych najlepiej sprawdzą się tzw. pralnice tunelowe. Umożliwiają maksymalną automatyzację procesu prania, a przy tym są niezwykle wydajne i oszczędne. Takie urządzenia od wielu lat są podstawowym elementem wyposażenia profesjonalnych zakładów pralniczych. Kompleksowym doradztwem i doborem pełnego asortymentu do zakładu pralniczego zajmuje się między innymi firma SOVRANA. Skorzystanie z takich usług zaleca się wszystkim osobom zamierzającym otworzyć własną pralnię.
Pranie wodne - jak to wygląda?