Aby nasz dywan mógł posłużyć nam jak najdłużej, warto co jakiś czas poddawać go czyszczeniu. Regularne odświeżanie dywanu jest ważne zwłaszcza w mieszkaniach alergików i astmatyków, ponieważ zanieczyszczenia gromadzące się pomiędzy włóknami mogą powodować nasilenie objawów. W tym celu najlepiej zlecić czyszczenie dywanu firmie zajmującej się tego rodzaju usługami. Zakłady pralnicze realizujące takie usługi dysponują profesjonalnym sprzętem i atestowanymi środkami, dlatego mamy pewność, że dywan wróci do nas w idealnym stanie. Mówiąc o czyszczeniu dywanów w profesjonalnych zakładach zastanawiamy się pewnie, jak wygląda taki proces. W dzisiejszym poradniku wyjaśniamy, na czym właściwie polega czyszczenie i jakie są jego poszczególne etapy.
Do czyszczenia dywanów używane są wyłącznie przebadane, w pełni bezpieczne środki chemiczne o właściwościach antyalergicznych. Wśród nich znajdują się między innymi delikatne szampony, kapsułki, specjalne spraye do czyszczenia wstępnego oraz łagodne odplamiacze. Nie musimy obawiać się o nieprzyjemny zapach dywanu po praniu – stosowane w procesie neutralizatory skutecznie usuwają wszystkie „chemiczne” zapachy czyszczonej tkaniny. W trakcie czyszczenia używane są również specjalne impregnaty, dzięki którym struktura dywanu zostaje dokładnie zabezpieczona.
Ze względu na to, że proces czyszczenia jest dość skomplikowany, używa się do niego różnorodnych maszyn i narzędzi. Są to między innymi urządzenia do trzepania i odkurzania dywanów, specjalne sprzęty umożliwiające podniesienie włókien, urządzenia czyszczące, profesjonalne ekstraktory elektryczne i dodatkowe narzędzia do ekstrakcji.
Cały proces czyszczenia dywanu odbywa się w czterech etapach. Na początku tkanina zostaje dokładnie oczyszczona z tzw. zabrudzeń nierozpuszczalnych. To bardzo ważny etap, ponieważ dokładne odkurzenie i wytrzepanie dywanu na sucho jest kluczowe dla jego późniejszego wyprania.
Drugim etapem jest usunięcie brudu. W zależności od konkretnego przypadku, chodzi tu np. o dokładne oddzielenie cząstek brudu od włókien dywanu, usunięcie zabrudzeń olejowych poprzez wytworzenie emulsji oraz czynności mające na celu pozbycie się tłuszczu za pomocą mydła. Na tym etapie dywan poddawany jest działaniu środków chemicznych. Jak już wspomniano, wszystkie stosowane substancje są w pełni bezpieczne.
Po zakończeniu czyszczenia chemicznego następuje ostatni etap omawianego procesu, czyli suszenie dywanu. Pamiętajmy, że dywan nie powinien być eksploatowany przed dokładnym wyschnięciem. Mokra tkanina bardzo łatwo ulega wszelkiego rodzaju odkształceniom, dlatego należy bezwzględnie osuszyć dywan przed ponownym używaniem. Po zakończeniu suszenia włókna dywanu należy zaczesać w jednym kierunku.
Techniki dywanowe - czyszczenie bezpiecznymi dla zdrowia środkami antyalergicznymi