Proces technologiczny, przez który przechodzą wszystkie ubrania w pralniach jest wieloetapowy. Dzięki podziałowi na konkretne czynności ubrania bezpiecznie przechodzą cały proces czyszczenia, by znów piękne i nieskazitelne powrócić do rąk właścicieli. W niniejszym artykule przybliżymy nieco kolejne etapy, które zaliczają ubrania w systemie pralniczym.
Znakowanie identyfikacyjne
W natłoku zleceń ciężko zapamiętać tak dużo ilość osób i przypisanych im zamówień, dlatego każde zlecenie jest znakowane indywidualnie. Szczególnie ważne jest to, gdy zakład pralniczy przyjmuje dużo zamówień lub w przypadku, gdy dana pralnia wysyła swoje zlecenia do większego ośrodka. Na samym początku wszystkie ubrania, posortowane na zlecenia, się znakuje za pomocą odpowiednich urządzeń. Identyfikator w sposób mechaniczny przyklejany jest do przedmiotu, zazwyczaj jest to odcinek taśmy z numerem lub nazwą albo plakietka z odpowiednim i unikalnym kodem.
Sortowanie bielizny
Ręcznie sortuje się bieliznę, by utworzyć grupy jednorodne ze względu na cechy oraz stosowaną metodę prania. W końcu nikt nie chce dostać bielizny w kolorowe plamy lub w skurczonym rozmiarze.
Pranie mechaniczne
Kolejny krok to pranie mechaniczne, czyli podstawowy etap prania wodnego. W tym etapie posortowane pranie trafia do pralnico-wirówki lub pralnic przemysłowych, które mają różną ładowność. Maksymalna pojemność waha się od kilkunastu do ponad stu kilogramów bielizny. Do wyboru są różne programy prania, zależne od rodzaju i potrzeb danej grupy bielizny. Czas cykli prania wynosi od 40 do 90 minut. W procesie mechanicznego prania ubrania są odwirowywane, gdyż nowoczesne sprzęty łączą funkcję prania podstawowego z odwirowaniem.
Odwodnienie mechaniczne
Kolejny etap polega na usunięcie wilgoci w sposób mechaniczny. Urządzenie odwadnia ubrania, czyli wyciska wodę z materiału. W ubraniach zostaje po tym procesie jedynie około 40-50 procent wody w stosunku do masy ubrań w stanie suchym. Proces odbywa się w jednym cyklu prania na jego zakończenie.
Suszenie
Woda pozostała w ubraniach zostaje z nich usunięta w trakcie suszenia. W specjalnych suszarkach automatycznych, które z wyglądu przypominają pralki, ubrania są poddawane zarówno suszeniu i prasowaniu mechanicznemu.
Kompletowanie
Po zakończeniu procesu czyszczenia, ubrania są segregowane ponownie na konkretne zlecenia. Konieczne jest skompletowanie wszystkich sztuk, składających się na jedno zlecenie, które później trafia z powrotem w ręce właściciela.
Każde pranie przechodzi kilka etapów, by klienci mogli cieszyć się ponownie czystymi ubraniami. Wieloetapowy proces zapewnia bezpieczeństwo i dokładność zabiegu czyszczenia.
Proces pralniczy od początku do końca