Czyszczenie dywanów i tapicerki to usługa, którą znajdziemy nie w każdej pralni. Jednak warto wprowadzić ją w swoim punkcie usługowym, bo to szansa na spore zyski – trudno jest dobrze wyczyścić dywan w warunkach domowych, dlatego profesjonalne usługi cieszą się dużym zainteresowaniem. Z firmą Sovrana, która jest liderem na tym rynku zorganizujesz pranie dywanów w swojej pralni – eksperci podpowiedzą Ci, jakie urządzenia są najlepsze oraz jakich detergentów używać. Sovrana proponuje najnowocześniejsze techniki dywanowe, które gwarantują wysoki poziom zadowolenia klientów.
Jak wygląda profesjonalne czyszczenie dywanów?
Bez względu na to, jakie konkretnie techniki dywanowe wybierzesz, czyszczenie dywanów i tapicerek zawsze składa się z tych samych etapów: usunięcie zabrudzeń nierozpuszczalnych, rozpuszczenie zabrudzeń, usunięcie brudu, suszenie dywanu. Etapy te są takie same w przypadku czyszczenia w pralni jak i podczas mobilnego czyszczenia u klienta w domu.
Usunięcie zabrudzeń nierozpuszczalnych to czyszczenie mechaniczne. Mówiąc krótko – chodzi o odkurzenie dywanu, choć profesjonalne odkurzacza działają nieco inaczej i dużo skuteczniej niż urządzenia używane w domach. To bardzo ważny etap czyszczenia, bo jak wykazały badania, aż osiemdziesiąt procent wszystkich zabrudzeń na dywanach to właśnie brud nierozpuszczalny, a więc jest to etap kluczowy dla skutecznego oczyszczenia. Dlatego staranne odkurzenie jest tak istotne. Oczywiście trzeba też wybrać odpowiedni sprzęt. Profesjonalne odkurzacze wyposażone są w szybko wirujące szczotki, które podnoszą runo dywanu i skutecznie usuwają brud nawet tkwiący głęboko. Jeśli dywan ma długie i zbite runo i jest mocno zabrudzony może być niezbędne użycie odrębnego urządzenia do podnoszenia runa, żeby skutecznie oczyścić cały dywan.
Kolejny etap to rozpuszczanie zabrudzeń. Na tym etapie usuwamy głownie plamy, ale też np. ślady błota i inne zabrudzenia. W zależności od pochodzenia plamy używa się innych środków – mamy detergenty dedykowane do plam tłuszczowych i białkowych, a także specjalne odplamiacze i środki rozjaśniające. Ich działanie zwykle polega na rozluźnieniu struktury zanieczyszczeń i zmianie ich na postać łatwą do usunięcia – na przykład w formie piany czy emulsji. Usuwanie zabrudzeń to trzeci etap profesjonalnych technik dywanowych.
Kiedy dywan jest już czysty przychodzi czas na jego suszenie. Bardzo ważne jest, żeby nie użytkować mokrego czy nawet wilgotnego dywanu, bo ma to fatalny wpływ na jego runo i łatwo mogą pojawić się trwałe odkształcenia powierzchni. Dodatkowo, zabrudzenia naniesione na wilgotny dywan będą w przyszłości trudniejsze do usunięcia. Ważne jest, by dywan suszyć w pomieszczeniu o odpowiedniej cyrkulacji powietrza.
Techniki dywanowe – niezbędne w nowoczesnej pralni